Anne bakım ürünleri

9 aylık zorlu bir süre sonunda bebeğini dünyaya getiren anneler, dünyadaki en kutsal duygulardan birini yaşamanın heyecanını ve mutluluğunu yaşar. Bebeklerin doğumu ile beraber ailelere düşen görevde azalmanın aksine daha da artmaktadır. Bebeklerin vücut sistemlerinin gelişmemiş olması nedeni ile dış etkenlere ve hastalıklara karşı tamamen savunmasız olmaları, ailelerin çok daha büyük bir özen içerisinde olması gerektirir. Ancak tüm bu bakım süreci içerisinde annenin de vücudun hiç de alışık olmadığı bir süreç içerisinden geçer ve ister istemez annenin vücudunda bazı deformasyonlar oluşur.

Anne bakım ürünleri bu aşamada oldukça büyük bir önem kazanmaktadır ve her anne tarafından kullanılmasında büyük fayda vardır. Anne bakım ürünleri oldukça geniş bir yelpazedir ve her geçen gün de bilim adamlarının bu konu üzerinde yaptığı araştırmalar yeni ürünlerin bulunmasına neden olur. Bu nedenle anne bakım ürünleri konusunda birçok farklı firma ve ürün bulunmak ile beraber, bu ürünlerin tamamı annede doğum sonrasında oluşan iç ve dış olumsuzlukların etkisinin asgariye indirilmesini amaçlar.

Doğum sonrası annelerin en sık karşılaştığı sorunlardan birisi de, karın bölgesindeki deri çatlaklarınıdır. Doğum süreci boyunca her geçen ay daha da büyüyen bebek, annenin karnının büyümesini ve dolayısı ile bu bölgede bulunan derinin aşırı oranda esnemesini sağlamaktadır. Deri yüzeyinde meydana gelen bu gerilme nedeni ile çatlak olarak bilinen deri altı tabakası hasarı oluşur. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken doğum çatlakları oluştuktan sonra çözüm aramak yerine, gebelik sürecinin başlamasıyla birlikte bu tür anne bakım ürünlerinin kullanılmasıdır.

Anne bakım ürünlerinin birçoğunun erken aşamadan itibaren kullanılması sağlanan faydanın daha da artmasını sağlayacaktır. Anne bakım ürünleri arasında oldukça sık kullanılan ürünlerden bir diğeri de, varis kremleridir. Doğum esnasında annenin vücut ağırlığının artması ile birlikte bacakların yorulması da daha da fazla olmaktadır. Ancak bebeğin gelişmesi anne adayının kan dolaşımını da etkilediğinden, bacak bölgesinde varis oluşumlarının görülmesinde de bir artış yaşanır. Bu süreç içerisinde doğru kremler kullanılarak desteklenen bacak bölgesindeki varis oluşumları büyük oranda azalacaktır.

Tüm bu anne bakım ürünlerinin haricinde annenin ve bebeğin doğum süreci boyunca ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri alabilmesi için gerekli olan bakım ürünleri de mevcuttur. Ayrıca doğum ile beraber kaybedilen minerallerin doğum sonrası alınabilmesi için de anne adaylarına destek veren bakım ürünleri bulunmaktadır. Doğum sonrası emzirme işlemi de birçok anne için oldukça ağrılı ve sancılı bir süreç olabilir. Bebeğin her geçen gün daha fazla büyümesi ile beraber süt ihtiyacının da artması, annenin meme uçlarının daha fazla tahriş olmasına neden olur. Bebeklerin sağlıklı bir şekilde beslenebilmesi için anne adayının meme ucunu sürekli temiz tutması ve oluşan tahrişi asgariye indirmesi gerekir.

Bu nedenle de geliştirilmiş bazı göğüs pedleri ve göğüs bakım kremleri bulunmaktadır. Bebeğin anne sütünün emmesi sırasında meme ucunun da tahriş etmesi, annenin meme uçlarında açık yaralar dahi oluşmasına neden olabilir. Bu durum anne adayının oldukça şiddetli acılar yaşamasına neden olduğu gibi, bu yaralara çok kolay bir şekilde yerleşebilen bakterilerin de ağız yolu ile bebeğe geçmesini sağlar. Bu nedenle hem annenin göğüs ucunun daha yumuşak olmasını ve daha az zarar görmesini sağlayan hem de meme ucunun çok daha steril bir şekilde muhafaza edilmesini sağlayan anne bakım ürünleri geliştirilmiştir.

Anne bakım ürünleri ve bebek bakım ürünleri hakkında detaylı bilgi edinmek ve güvenerek bebeğinize kullandırabileceğini ürünler arıyorsanız Eczane Sağlık adresine girebilirsiniz.

About the author