Cinsel İlişkinin Faydaları

Cinsel ilişki kimi insanlar tarafından her ne kadar ihtiyaç olarak görülen bir durum olsa da cinsel birlikteliğin birçok faydası bulunmaktadır. Düzenli bir cinsel ilişkinin yaşanması ile hayatınızda aslında farkına varmadığınız gelişimlerin olduğunu biliyor muydunuz?

Cinsel ilişkinin faydaları saymakla bitemeyecek kadar fazladır. Cinsel hayat bu anlamda insanların yaşantısında çok önemli bir faktör olmaktadır. Seksin yararları göz önünde bulundurulduğunda cinsel ilişkinin ne kadar sağlıklı bir eylem olduğunu anlamak zor olmamaktadır.

Cinsel ilişkilerinizden en iyi şekilde sonuç alabilmeniz için cinsel sağlık ürünlerinin kullanımı da oldukça önemli olmaktadır. Kullanacağınız ereksiyon sağlayıcılar, cinsel istek arttırıcılar, iktidarsızlık gidericiler ve prezervatif gibi ürünlerin kullanımı cinsel hayatınızı daha kaliteli bir şekilde yaşamanızı sağlayacaktır.

Cinsel ilişkinin sağlamış olduğu faydalar şu şekildedir;

 • Cinsel ilişki esnasında beyinde endorfin üretiminin artışı sağlanır. Endorfinle beraber salgılanan dopamin ve serotinin zevk hormonları olarak tatmin olma hissini yaratmaktadır ve şehveti artırmaktadır. Endorfonin etkilerinden biride vücuttaki kasların gevşemesini sağlayarak acı dayanımı yükseltir.
 • Cinsel ilişki ile birlikte vücuttaki kan dolaşımı da artmaktadır. Cinsel birliktelik esnasında kan akışı daha çok cinsel organa yoğunlaşmaktadır. Cinsel organa giden damarların gevşemesi ile birlikte bu cinsel organa daha fazla kanın pompalanması gerçekleşmektedir. Ayrıca cinsel yaşamın en önemli faydalarından biri de kalbin çalışmasını desteklemesidir. Cinsel ilişkide hazzın en üst noktasında kalp atışları dakika da 110 – 180 e çıkmaktadır.
 • Cinsel ilişki kişiyi daha çok formda hissettirmektedir. 20 dakikalık bir cinsel ilişkinin sonucunda 200 kalori kaybedilmektedir. Harcanan bu kalori ile birlikte zayıflama da gerçekleşebilmektedir. Tabi her ne kadar kalori harcanıyor olsa da cinsel ilişki sporun yerini tutmaz. 20 dakikalık bir cinsel ilişkide harcanan kalori yarım saat oynana tenisle harcanan kaloriye eşdeğer olmaktadır.
 • Cinsellik kişilerin daha olumlu ve sağlıklı düşünmelerini de sağlamaktadır. Cinsel hayatta yaşanan orgazm ile birlikte vücutta oluşan serbest enerji, takıntıların olumsuz düşüncelerin oluşmasını önlemektedir.
 • Cinsel ilişkinin düzenli gerçekleşmesi ile birlikte uyku problemi de bir düzene girmektedir. Cinsel ilişkide harcanana enerji sonucunda kişi yorgun düşecek ve uykuya ihtiyaç duyacaktır. Cinsel ilişkiden sonraki uyku oldukça kaliteli bir uyku olmaktadır. Çünkü vücuttaki kaslar gevşemiş ve beyin artık daha olumlu sağlıklı düşüncelerin oluşmasını sağlamaktadır.
 • Cinsel ilişki kadınlarda adetin daha düzenli gerçekleşmesini sağlamaktadır. Düzenli bir cinsel yaşamla vücuttaki hormonal denge korunmakta ve düzenli olarak gerçekleşen orgazm il birlikte kandaki endorfin artışı ile birlikte ağrısız adet görülmektedir.
 • Seksin faydalarından biri de cildin güzelleşmesini sağlamasıdır. Cinsel birliktelik esnasında yaşanan terleme olayı her ne kadar çoğu kişi tarafından sevilmese de aslında gerçekleşen terlemenin oldukça yararı bulunmaktadır. Terleme ile birlikte vücuttan toksinlerin atılması sağlanmaktadır. Cildin gözenekleri açılmakta ve tenin daha canlı görünmesi gerçekleşmektedir.

.

Cinsel yaşam düzenli olarak gerçekleştiğinde sağladığı yararlar saymakla bitmez. Sizlere diğer yararlarını başlıklar halinde şu şekilde sıralayalım;

 • Kondisyonu arttırır,
 • Saçların beslenmesini sağlar,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Bağırsakların çalışmasını sağlar,
 • Fiziki olarak duruşunuzu etkiler,
 • Kan basıncının düşmesini sağlar ve
 • Depresyon riskinin azalmasını sağlamaktadır.
label, , , ,

About the author