Düzenli Egzersiz İle Cinsel Yaşamınızı İyileştirin

Araştırmalar, egzersizin cinsel yaşamınızı iyileştirebileceğini gösteriyor.

Sağlık gazetesi yazarı Robert J. Davis ve ünlü eğitmen Brad Kolowich Jr, yeni kitap Fitter Faster’da ter dökmek için bir başka mükemmel nedeni paylaşıyor.

Muhtemelen düzenli egzersizin kalp rahatsızlığı, şeker hastalığı veya osteoporoz gibi kronik hastalık riskini azaltabileceğini duymuşsundur. Ancak giderek artan bir araştırma serisi, başka, daha şaşırtıcı bir etkiye sahip olabileceğini gösteriyor: cinsel yaşamınızı iyileştiriyor.

Erkekler, düzenli egzersiz doğal Viagra gibi görünüyor. Daha düşük erektil hastalık riski ile ilişkilidir. Bir çalışmada, dokuz ay boyunca yoğun bir egzersiz programına katılan atanmış orta yaşlı erkekler, daha sık cinsel aktivite, gelişmiş cinsel işlev ve daha fazla memnuniyet bildirdiler. Zindelik seviyeleri en çok artanlar, cinsel yaşamlarındaki en büyük ilerlemeyi gördü.

Kadınlarda yapılan araştırmalarda;

Fiziksel olarak aktif olanların, oturmuş olan kadınlardan daha fazla cinsel istek, uyarılma ve memnuniyet bildirdiklerini buldu. Sıra dışı bir deneyde, 20 dakikalık yoğun bisiklet sürdükleri ve X dereceli film izledikleri genç kadınlar, filmi görmeden önce egzersiz yapmamış olanlardan daha fazla fizyolojik cinsel uyarılma (vajinal kan akışını değerlendiren bir cihazla ölçülen) gösterdi.

Artan kan akışı, egzersizin neden erkeklerde daha iyi cinsel fonksiyona neden neden olduğunu açıklar. Egzersizden gelişmiş bir benlik görüntü de rol oynayabilir. Egzersiz yapan erkekler ve kadınlar, daha iyi cinsel yol açabilecek cinsel açıdan arzu edilir hissetmek olasılığı yüksek olabilir. Böylece daha büyük güç, esneklik ve dayanıklılık egzersizden kaynaklanır.

Buna ek olarak, fiziksel aktivite özellikle de mukavemet eğitimi-erkeklerde ve kadınlarda cinsel gücü arttıran testosteron düzeylerini artırabilir. Bununla birlikte, fazla antrenman testosteron seviyelerini düşürerek ters etki yapabilir. Nitekim, yakın tarihli bir araştırma, düzenli olarak çok kuvvetli egzersiz yapan erkeklerin daha düşük libido eğilimi gösterdiğini buldu. Bu elit atletler veya kendilerini yeterince düzelmeksizin maksimuma itenler için potansiyel bir endişe olsa da, çoğumuzun endişe etmesi gereken bir şey değil.

Cinsiyete egzersiz üzerindeki etkisi konusunda geleneksel bilgelik, rekabet öncesi cinsel aktivitenin saldırganlığı ve gücü azalttığı uzun zamandır olmuştur. Rocky Balboa’nın eğiticisi Rocky filmine koyduğunda, “kadınlar bacakları zayıflatıyor”.

Fakat araştırma, inancı pek desteklemedi.

Eski erkek atletleri ilgilendiren bir çalışma, eşleri ile seks yaptıktan sonra sabaha karşı tutuş gücü ölçtü ve erkekler en az altı gün süreyle çekimser olduktan sonra testi tekrarladılar. Test sonuçlarında herhangi bir farklılık yoktu. Benzer şekilde, erkek atletlerdeki bir başka araştırmada cinsel aktivitenin bir döngü stres testinde performansı etkilemediği bulundu. Bununla birlikte, testten iki saat önce seks yapmış olan denekler, egzersiz sonrası iyileşme sırasında daha yüksek kalp hızlarına sahipti.

Genel olarak, araştırma, fiziksel aktiviteden önceki cinsiyetin, en azından iki saatlik bir gecikme olması ve cinsel aktivitenin alkol, uyuşturucu veya uyku kaybını içermediği sürece olumsuz etkilere sahip olmadığını ileri sürmektedir. Aslında, seksin insanları rahatlatmaya yardımcı olarak atletik performansı artırabileceği de mümkündür.

Ancak kadınların erkeklerden farklı olup olmadığı da dahil olmak üzere çok şey bilinmiyor. Seksin fiziksel aktivite üzerindeki etkisinin kişiden kişiye değişmesi muhtemeldir.

Cinsiyetin egzersiz sayılıp sayılmadığını merak ediyorsanız, sevişmenizin uzunluğuna ve yoğunluğuna bağlıdır. Genç yetişkinler üzerine yapılan bir araştırmada cinsel aktivitenin ortalama dakikada üç veya dört kalori yakıldığı tespit edildi. (Erkekler kadınlardan daha fazla yanmıştı.) Yoğunluk seviyesi ılımlı kabul edildi, yürüyüş veya iki kat tenis ile karşılaştırılabilir.

Çoğu insan için seks, diğer etkinlikler kadar uzun sürmez

Bu da genel olarak daha az kalori yaktığı anlamına gelir. Anılan çalışmada, cinsel aktivite bir koşu bandında 30 dakikalık, orta şiddetli bir egzersizle karşılaştırıldığında, koşu bandı yaklaşık üç kat daha fazla kalori yaktı. Fakat cinsel aktivite bir önlemle öne çıktı: Katılımcıların yaklaşık % 100’ü onu daha keyifli olarak değerlendirdi.

Yapılan çalışmalar tahminen 10 çiftten birinin aseksüel evlilik yaşadığını işaret ediyor. Yılda 10 defadan az cinsel birliktelik yaşaması da bu kategoriye giriyor. Konu ile ilgili değerlendirmede tespit edilen Üro-Androloji Eksperi Prof. Dr. Halim Hattat, “Bu halde çiftin cinsel iletişimi, temas niteliği, evlilik uyumu ciddi şeklinde etkileniyor. Çift cinsel yönden gittikçe uzaklaşıyor. Şayet aseksüel tek evliliğiniz varsa meselesi öneme alın.

Erkekte sertleşme meselesi, erken boşalma, testosteron hormonu azlığı, kadında orgazm sorunu, cinsel ağrı ve cinsel isteksizlik cinsel birliktelik sıklığını düşürebiliyor” diye konuştu. Bu tarz hastaların sebep rehabilitasyon edildiğini anlatan Prof. Dr. Halim Hattat, Hastalara onların cinsel yaşamını düzene sokacak tüyolar veriyoruz. Altta yatan fiziksel ve psikolojik nedenlere göre ilaç, hormon tedavileri, enjeksiyonlar hem de psikolojik ve çift terapisi gibi makul tekrehabilitasyon seçildiğinde cinsel performans olması lüzumlenen civarayine yükseliyor” şeklinde konuştu.

Hormonları düzenliyor

Prof. Dr. Hattat şu şekilde devam ediyor: Ne kadar sık cinsel birliktelik yaşayacağınızdan ziyade bu işin düzenine ilgi etmelisiniz. Hafta içerisinde tek ya da iki kez cinsel birliktelik yaşayıp 2 ay ara vermektense, derli toplu şeklinde belirlenmiş sürelerle yaşanılan cinsel birliktelik hormonları tertip ediyor. Yani eşinize ve size uyan tek cinsel rutin yaratmak yalnızca cinsel beğenive psikolojik deşarj olma sağlamıyor, fizyolojik şeklinde de sizi henüzseksüel kılıyor. 3 haftadan daha düşük tek sıklık bütün cinsel hormonları ve cinsel işlevleri sarsan ediyor.

Bana sorarsanız her hafta 1-2 sefer cinsel birliktelik hem cinsel fonksiyonlar hatta eşinizle olan duygusal kafanızdan yönünden koşul.”Cinsel birlikteliğin sıklığını etkileyen faktörler. Her çift dönemsel olarak daha çok ya da daha düşük cinsel birliktelik yaşayabilir. Her çiftin kendisine makul buluş sıklık farklıdır” diyerek sözlerine devam eden Prof. Dr. Hattat, “Yapılan çalışmalar çiftlerin hafta içerisinde 2-4 seferden ayda 2-4 sefere uzanan tek cinsel birliktelik sıklığı olduğunu işaret ediyor. Cinsel birlikteliğin sıklığını etkileyen birçok etmen var.

Yaş, cinsel fonksiyon meseleleri, cinsel etkileşim eksikliği, gerilim, fiziksel, duygusal sıhhat vaziyeti, hastalıklar ve ilaçlar, vakitsizlik, yalnız kalacak vakit bulamamak, madde ya da içki bağımlılığı, temas vaziyeti,temas sorunları, çatışmalar ve çöküntü bu etkenlerin başında geliyor” şeklinde izahta yer aldı.

label, , , , , , ,

About the author