Kadınlarda Cinsel İsteksizlik ve Nedenleri

Henüz evvel kimi yazılarımda ele aldığım emeliyle,kadın cinselliği defa komplike bir bütündür. Uyarılma,orgazm eşiği,orgazm müddeti gibi noktalarda erkek cinselliği ile neredeyse taban-tabana zıttır. Kadınlarda düşük cinsellik hormonlarını tetikleyen (testosteron, östrojen) esas faktörler şöyle özetlenebilir;

Menopoz ve Menopoz evveli dönem

Kadınların düşük cinsel isteklerinin en ehemmiyetli sebebi menopoza girmektir. Hormon seviyeleri ciddi anlamda değişir. Özellikle testosteron hormonu düzeyinin düşmesi bayanın seksten soğumasının en ehemmiyetli nedenidir.

Vajinal Kuruluk

Vajinal kuruluk sebepleri ve baş etmenin yolları adlı yazımda belirttiğim gibi,vajinal kuruluk yaşam sürdüren bir bayan cinsel birleşme sırasında sevk adına efkâr duyar. Hal bu tür olunca seksten kaçar,eşine türlü bahaneler uydurur(başım,ağrıyor,yorgunum v.s)

Kilo alabilmek ve süratli kilo vermek

Kilo almanın bayan cinselliğinde iki türlü tesiri vardır;İlk olarak yağlanmayla beraber beden balansı ve hormon seviyeleri bozunur. Kadının libidosu düşer. İkinci negatif tesiri ise psikolojiktir;Yağlandığını,sarkmalar oluşmaya başladığını düşünen bayan kendisini kilolu ve şişman hisseder. Bu durumuyla kocasının onu görmesini istemez.sonuç olarak canı sex istese bile,eşinden kaçar. Hızlı ve denetimsiz kilo kayıbı da beden elektrolit balansını bozarak hormon seviyelerini düşürür.

Stres

Hem erkek hatta kadında cinselliği negatif etkileyen en ehemmiyetli etkenlerden birisi yüksek gerilim seviyeleridir. Stres hormonu ve cinsellik hormonları tabir yerindeyse iki tam ters kutup gibidirler. Birisi artarsa öteki azalır.

Doğum muayene hapları

Doğum muayene haplarının kimi yararları olsa da,çoğu cinsel talebi azaltan faktör maddeler içermektedir.Bu olumsuzluk doğum muayene haplarının en ehemmiyetli yan etkilerinden birisidir.

Kronik hastalıklar için sarf edilen ilaçlar

Yüksek tansiyon,diyabet,kalp hastalıkları,guatr,sedef gibi fazlası süreğen hastalıklarda sarf edilen ilaçların da libidoyu düşürdüğü bilinmektedir.

Psikiyatrik rahatsızlıklar

Anksiyete,depresyon gibi ruh hastalıkları kadında cinsel talebi ehemmiyetli ölçüde azaltmaktadır. Özellikle depresyonda olan bir bayan için cinsel hayat neredeyse can vermiş gibidir. Bu ana etkenlere ek olarak;Alkol ve madde bağımlılığı,harektsiz hayat,dengesiz beslenme ve diyet(özelikle düşük protein alımı) bayan cinselliğini negatif etkileyen başka başlıklardır.

Cinsel rahatsızlıklar yalnızca isteksizlik ya da soğuma gibi cinsellikten uzaklaşmaya yönelik sorunlar olmamaktadır. Aşırı cinsel istek ve arzuda bir çeşit rahatsızlıktır. Yalnızca kadınlarda görülen bu rahatsızlığın ismi nemfomani olmaktadır. Nemfomani nadirde olsa görülebilen ve kadınların tüm yaşamına negatif etkilerde bulunan zorlu bir rahatsızlıktır. Hastalığın sebep olabileceği birçok sorun bulunmaktadır. Nemfomani hem sosyal hayatı hem de kişiyi büyük oranda etkileyen ve tedavisi mümkün olan psikoloji temelli bir rahatsızlıktır.

Neden olur?

Kadınlarda görülen bu hastalığın ortaya çıkması için birçok faktör etkili olmaktadır. Bunlardan ilki daha önce yaşanmış olan psikolojik rahatsızlıklar olmaktadır. Bu rahatsızlıklar sonucu kullanılan antidepresanlar hormonlara etki ederek nemfomani hastalığını ortaya çıkarabilmektedir. Bunun yanı sıra hormonlara etki eden farklı ilaçlarda nemfomani hastalığını ortaya çıkarmaktadır.

Tedavisi nasıl yapılır?

Nemfomani tedavisi mümkün rahatsızlıklardan bir tanesidir. Bu noktada hastanın psikolojik durumu ve tedavi için olan isteği oldukça önemli olmaktadır. Eğer hasta tedavi olmayı istiyor ise profesyonel bir uzman tarafından alınan bireysel veya grup terapi desteği hastalığın yok olmasına yardımcı olacaktır.

Regl döneminde kadınların hamile kalmayacağına inanması ve hormonlarda oluşan hareketlenme sebebiyle kadınların regl döneminde daha fazla cinsel istek yaşadığı bir gerçek. Peki, regl döneminde cinsel birliktelik yaşanabilir mi? Bu soru herkesin kafasında olan sorulardan biri.

Yapılan açıklamalara göre regl dönemindeki çoğu kadın hormonları sebebiyle regl olduğu dönemde cinsel ilişki yaşamaktan daha fazla zevk almaktadır ve regl olmadığı dönemlere göre çok daha kolay orgazm olabilmektedir. Regl döneminde kadınların cinsel isteğinin artmasının bir sebebi de sürekli olarak rahimden vajinaya ve dışarıya doğru gelen kanın kadını uyarmasıdır.

Çoğu kadın regl döneminde cinsel isteği daha fazla yaşasa da, partnerinden çekindiğinden ya da cinsel birlikteliğin itici olacağını düşünerek cinsel isteklerini karşılamaya yönelik değil bastırmaya yönelik bir hareket içine girer. Ancak aslında cinsel birliktelik açısından en olumsuz dönem regl döneminden hemen önceki zaman dilimidir. Bunun sebebi de kadınların bu dönemde daha enerjisiz ve isteksiz olmasıdır. Aslında regl öncesi dönemde cinsel birliktelikten uzak durmak regl döneminde durmamak daha mantıklıdır, şeklinde bir açıklama yapılabilir.

Hanımların korkulu rüyası regl döneminde tüketilen bu besinler, şişlikleri ve ağrıları azaltıyor.

İşte, regl döneminin kurtarıcısı o besinler..

Serotonin seviyesini artırmaya ve suyun tutulmasını azaltmaya yardımcı olan magnezyum bakımından zengin bir besin olan fasulye de regl dönemindeki sancılara iyi gelmektedir.

Papatya çayı regl sancılarını gidermenin yanında, papatya çayı rahimi dinlendiren anti-inflamatuar ve antispazmodik özellikleri vardır.

Kabak çekirdeği, içeriğinde bulunan magnezyum sebebiyle kan damarlarını gevşeterek ve baş ağrılarını dindirebilir.

Regl kramplarınıza en iyi gelen yiyeceklerden biri de keten tohumudur. Regl ağrınızı nerede ise yarıya indirebilecek olağanüstü keten tohumu’nu regl döneminizde tüketebilirsiniz.

Maydanoz adet sürecini uyarıcı ve adet sancılarını giderici de son aşama etkili olan iki bileşik olan apiol ve myristicin ihtiva eder. Maydanoz, adet döngüsünü düzenlemeye de yardımcı olmaktadır. Bir bardak suya bir miktar maydanoz koyarak kaynatıp içmeniz ağrınızın hafiflemesine yardımcı olacaktır.

Tam tahıllıların serotonini arttırma özelliği vardır. Bundan dolayı regl döneminde bulgur, yulaf ezmesi, esmer pirinç benzer biçimde tam tahıllılar ağrınızı unutmanıza fayda sağlar.

Her şeyin olduğu gibi mastürbasyonu fazla yapmanın da bir takım olumsuz sağlık sorunlarını tetikleyebileceğini söylemeliyiz. Gün içerisinde 1 ya da 2 defa orgazm olmak sorun değil, ancak bu sayı her gün 4 defayı aşıyorsa kendinizi kontrol altına almanız gerektiğini bilmelisiniz.

Cinsel İktidarsızlık, Kronik Yorgunluk, Ereksiyon Olamama       

Fazla sayıda yapılan mastürbasyon erken yaşta iktidarsızlık yaşama, uzun süre de kısa süreli ereksiyon olmaya maruz kalma ve sürekli olarak kendinizi halsiz hissetme gibi belirtileri gün yüzüne çıkartabilir. Bunun için aşırıya kaçmadan ve sınırını bilerek mastürbasyon yapmanın öneminin daha da değerli olduğunu anlayabilirsiniz. Aynı zamanda kasık bölgesinde ağrı ve sperm kalitesinin de giderek düşmesinde etken olduğu da yapılan çalışmalarda gözlemlenmiştir.

İdeal Mastürbasyon Sayısı Kaç Olmalı

En sağlıklı ve kişi üzerinde yararı olacak sayı günde 1 defa orgazm olmanızdır. Bunu en fazla iki ile sınırlamak da kabul edilmektedir. Üstelik düzenli ve azami sayıda yapılan mastürbasyonun cinsel ilişki kalitesini de ciddi düzeyde yükseklere çıkarttıkları ve harika performans sergileme de aktif misyon üstlendiği de dile getirilmektedir.

label, , , , ,

About the author