Vajinal Kuruluk ve Vajinismus

Merhaba sayın okurlarımız sizlere kadınların zor vakitler yaşamasına kapı aralayan vajinal kuruluk başka bir deyişle başka bir ismi ile ıslanma azlığı diye malum bu rahatsızlığının nedenlerini ve tedavisini anlatacağız. İlk evvel Vajinal kuruluğun ne olduğunu sizlere anlatalım. Bazı kadınların başına gelen bu hadise cinsel temas esnasında vajina bölümünde ıslanmanın az olması ya da olmama durumudur. Durum bu olduğunda ise temasta kayganlaşma azalmakta ve cinsellik tam anlamıyla yaşanamamaktadır. Buda bayanın kendisini kötü hissetmesi ve psikoloji sorunu olarak geri dönmektedir.

Vajina Kuruluğu Gerekçelerini İse Şu şekilde Sıralayabiliriz;

Henüz evvel belli ilaçların tüketimi.

– Gündelik yaşamda yaşanan sinir ve gerilim vaziyeti.

– Duş sırasında vajina yıkanması prosedürü.

– Vajina içerisine bırakılan ilaç ve yapılmış olan tamponlar.

– Menopoz döneminin sebep geçirildiği.

– Emzikli bayanlarda aşırı derece ’de süt yaftası.

Cinsel Temas Esnasında Vajina Kuruluğu Sebepleri

– Karşı yönü arzulamama vaziyeti başka bir deyişle çekici gelmemesi.

– Cinsel temasa girme ile ilgili isteksiz olma.

– Partner ile anlaşamama cinsel ahenksizlik ya da karşı cinse güvensizlik.

– En son cinsel temas sırasında ağrı olmasıdır.

Menopoz Döneminde Vajinal Kuruluk Yaşanmasının Nedenleri?

Vajinal ıslanma sorunu hormonsal bir rahatsızlık olarak meydana çıktığı bir ya da atılmamalıdır. Bu sebepten kaynaklı en fazla rastlanan devre bayanın menopoz döneminde ya da ardından östrojen hormonunun aşırı derece de azalması hasebiyle kuruluk baş göstermiştir. Aşırı Süt Artışının Vajina Kuruluğuna Tesirleri Nelerdir? Hamilelik döneminin sonrasında lohusalık diye isimlendirilen kısmına geçildiğinde bayanlarda süt hormonu süratle çalışmaya başlar ve şayet bu hormon aşırı derece çalışırsa östrojen hormonuna baskı yapar ve buda vajina kuruluğuna çağrı çıkarır. Diğer bir olasılık ise iyi huylu hipofiz tümörleridir bu nedir diye soracak olursanız. Kadının memesinden kendiliğinden süt gelmesi durumudur.

Vajinal Kuruluk Rehabilitasyonu ve Alınacak Önlemler

– Vajinal kuruluk sebebi araştırılır ve sebebi meydana çıktıktan ardından ona göre tedaviye başlanır.

– Süt hormonunda artış varsa bu vaziyet ilaç rehabilitasyonu ya da operasyon ile rehabilitasyon edilir.

– Şayet mesele östrojen hormonun dan dolayı ise vajina içi fitil ya da hekiminiz verilen vajina içi kremler ile salgı bezleri yine normale döndürülür.

– Mikrop gibi bir vaziyet mevzu bahis ise mikrop rehabilitasyonu başlatılır.

Vajinal Kayganlaştırıcı Kullanımı

Bu soruna sahip bayanların başvurabileceği bir tercih olan vajinal kayganlaştırıcılar cinsel temas esnasında kaymayı sağladığı için sıhhatli ve ferah bir cinsel temas sağlamak olası. Kayganlaştırıcılar fitil, krem ve sprey olarak birbirinden ayrılırlar. Fakat bu ürünleri alırken ilgi edilecek konuysa ürünün vajina için kâfi ph sahip olmasıdır, fakat bu yolla tam bir yarar görebilirsiniz. Sizler için emin olan bir alışveriş sitesinden tavsiyede bulunabiliriz. Eğer vajinal kuruluk için bir neden sorun var ise hekime gidilip sorun anlaşıldıktan ardından rehabilitasyon olmanızı öneririz. Fakat sizde sorun bulunamayıp bir sıkıntınız yok ise kayganlaştırıcı kullanmakta hiçbir külfet yoktur. Kontrole gidin dememizde ki neden ise kuruluk süreci devam ettiğinde bundan sonra cinsel temas esnasında ağrı çekecek ve henüz zor bir süreçte kalacaksınız.

Seks sırasında yaşanabilecek kuruluk durumlarında seks kadın açısından acı verici olabilir. Cinsel ilişki sırasında kadının vajinal bölgesinin ıslak durumda olmaması, erkeğin vajinal bölgeden içeri girmesi için o bölgenin kuru kalması kadının canının yanmasına bu durumda da seks hiç de zevk verici olmayacaktır. Bu durumu düzeltecek bazı konular var tabi ki. Bu konuları öğrenmek için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Vajinal Kuruluk için Kayganlaştırıcılar

Cinsel ilişki sırasında kuru vajinalar hem orgazmı azaltır hem de kadının canını yakacaktır. Bu durumun bir şekilde aşılması konusunda birkaç çözüm var tabi ki. Cinsel ilişkide kadının vajinasına girmeden önce erkeğin tükürük yardımı ile vajinayı ıslatması. Bu durumda vajinaya giriş rahat olsa da kısa süre sonra yine kuruluk olacaktır. İkinci çözüm ise vajinal kayganlaştırıcı. Bu ürün uzun süreli kayganlık sağlayarak daha güzel bir seks deneyimi yaşatacaktır çiftlere. Vajinal kayganlaştırıcı tavsiye isteyenler için bazı markalar var. Bu markalar aşağıda verilmiştir.

Vajinal kayganlaştırıcı almak isteyenler için durex, okey, tenga hole, zyrexin, viaxi, fiesta, cabs ve zoe plus markalarını tercih edebilirler.

En çok rastlanılan büyük cinsel rahatsızlıkların başında gelen vajinismus, Türkiye’de 10 kadından 1’inde görülüyor. Cinselliğin toplumda bir tabu olması, cinsel eğitimim verilmemesi ve fiziksel sorunlar gibi çok sayıda nedenden kaynaklı ortaya çıkan vajinismus rahatsızlığı, evlilikleri bile bitirebiliyor.

Psikolojik Kaynaklı Sorunlar Vajinismus’u Tetikliyor

Vajinismus; bir kadının cinsel ilişkiyi istemesine rağmen, istemeden şiddetli ağrı ve acı endişesiyle ‘aşk kasları’ olarak bilinen pelvik taban kaslarını kasarak ilişkiye engel olmasına neden olan psikolojik kökenli bir cinsel hastalıktır. Vajinismus, pek çok doğal nedenden kaynaklı olsa da altta yatan psikolojik nedenlerden dolayı hatta taciz ve maruz kalma korkusuyla ortaya çıktığı uzmanlarca belirtilmektedir.

Tedavisi Kolay Ama Muayene Olma Korkusu Bunu Engelliyor

Uzmanlar tarafından vajinismus hastalığının sebepleri bilinmekle birlikte herhangi bir fizyolojik veya biyolojik sorunun olup olmadığının tespiti gereklidir. Vajinismus, doğru tedavi yöntemleriyle tamamen tedavi edilebilen cinsel bir sorundur. Böyle bir durum yaşayan kadının mutlaka bir jinekolojik muayeneden geçmesi gerekirken jinekoloji doktorunun yönlendirmesiyle bir cinsel terapistten yardım almakta önemli bir adımdır.

Cinsel ilişki anında çoğu zaman kadınlarda yeterli kayganlık hissi oluşmadığından dolayı acı çektiği anlar olabiliyor. Bu durum da erkeğin cinsel ilişkiden istediği zevki ve hazzı almasına engel oluyor Günümüzde bu gibi sorunların tedavisi artık çok basit. Vajinal kayganlaştırıcı jeller çiftlerin ilişki esansında yaşadıkları kuruluk sorununu tamamen ortadan kaldırıyor. Bu sayede cinsel ilişkiler zorluk yaşamadan ve acı çekmeden daha zevkli bir hale gelecektir.

Kayganlaştırıcılar Ne İşe Yarar?

Kayganlaştırıcı jellerin bitkisel içerdiklerinden dolayı da hoş bir kokusu vardır. Cinsel ilişkilerde çiftlere çok büyük katkı. Sağlayan jeller sade ve aromalı olarak çeşitleri bulunmaktır. Yan etkisi bakımından hiçbir zararı bulunmayan jellerin kullanım şekli ve dozu da tamamen kullanıcını arzusuna kalmıştır. Bu ürün ilişkiden önce ihtiyaç duyulan bölgeye bir miktar koyup masaj yoluyla uygulanır.

Kayganlaştırıcı Jel Miktarı Ne Kadar Olması Gerekir ?

Miktarını belirlemek tamamen kullanıcını ihtiyacına göredir. Ancak vajinal kayganlaştırıcı jelleri alan kişiler sahte olmamasına etsinler. Çünkü piyasa da öyle çok kayganlaştırıcı jel satan markalar olduğu için hangisinin sahte, hangisinin orijinal olduğunu anlamak çok zor olduğu için ürünü satın alırken bilinir ve ünlü markaları tercih etmelidirler.

label, , , , , ,

About the author