Yanlış Bilinen 9 Farklı Cinsel Soru ve Cevapları

Fertler cinsel konular ile ilgili malumat sahipleri defa ehemmiyetlidir zira cinsel yollar bulaşan hastalıkların son zamanlarda tıbbi olarak rehabilitasyon olmamakla beraber bu hastalıklar ölüme sebep olmaktadır. Cinsel sıhhat konularından en sıhhatli ve doğru bulguyu hekiminizden alabilirsiniz fakat son zamanlarda zaman azlığını, vaziyet aciliyetleri,basitlik, saklılık ya da kaygı ön tasarıya çıktığı için bu makaleyi yazıyorum. Aradığınız mevzu konusunda soracağınız soruların yanıtını bu makalemde bulabilirsiniz. Bu konumda cinsel sıhhat ile ilgili efsaneleşmiş konular ile ilgili malumat vereceğim son zamanlarda hayat defa süratli akmakta ve her geçen gün gelişmektedir ve bu bağlamda yeni meseleler meydana çıkmaktadır.

Soru cevaben konuma geçiyorum.

  • Soru : Tuvalette cinsel yolla bulaşan rahatsızlığa yakalanabilir miyim?
1- Cevap:

Cinsel yollar ile bulaşan hastalıklar ya da enfeksiyonlar bedenin dışın da fazla zaman kalamaz ve bilhassa abiye gibi soğuk, sert bir yüzeyde ise.

Ekstran idrar içinde cinsel yollar ile bulaşan hastalıkların virüsleri barınamazlar. Bununla beraber, endişelenmeniz lüzumlenen şey, iyi huylu deri ya da ağızdan ağıza ilişki gibi gözüken şeydir. Örneğin, öpüşme herpes yayabilir. Cilde sürtünme beraber genital siğiller, uçuklar, uyuz ve yalancı bitler gibi enfeksiyonları geçirebilir.

  • Soru: Cinsel temasta bulunduğumuzda gebe kalır mıyız ?
2- Cevap:

Şayet ilk defa başka biri ile cinsel temasta bulunursanız gebe kalma olasılığınız yüksektir.

Ama istatistik bilgilere göre bayanların %20 si gebe kalmak için 1 ay süresince cinsel temasta yer aldığı işaret ediyor.

  • Soru: Periyotlar döneminde gebe kalabilir miyim ?
3- Cevap:

Tahmin edilen değil, fakat yeniden de olası – bilhassa de kondom ya da doğum muayenesi kullanmıyorsanız.

Bazı kadınların ovulasyonun başlangıcıyla örtüşen uzun periyotları bulunmaktadır, bu da menstruasyona karşın bereketli olabilirler.

Kısa bir döngünün (örneğin 21 gün gibi) olduğunu ve devresinin bir hafta sürdüğünü söyle.

Dönemin bitimine kadar seks yaparsanız, sperm üreme bilgisayarınızda 72 zamana kadar yaşayabileceğinden gebe kalabilirsiniz.

  • Soru: Pap testi ne vakit yaptırmalıyım ?
4- Cevap:

2003 senesinde Amerikan Obstetrik Hekimleri ve Jinekologlar, Pap smear şeklinde de malum Pap testleri için tavsiyelerini değiştirdi;Henüz evvel, bir bayan ilk evvel cinsel temas ardından ya da 18 yaşında, hangisi evvel gelmişse, deneme önerildi.

Şimdi kadınlar tahminen üç senedir cinsel olarak aktif olmuş kadar Pap testi önerilmez, veyahut 21.

açana kadar erken Pap testi zarar vermeyen görünebilir, fakat bir gereksinimi gerilim Pap-genellikle rahatsız ve invaziv formül olarak düşünülebilir – Genç kadınların jinekologlarından kaçınmalarına ya da doğum kontrolünden kaçınmalarına yol açabilir.

  • Soru: Sabah ertesi hapı kürtaja sebep gerçekleşir mi ?
5- Cevap:

İngilizce de tasari b olarak malum sabah ertesi hapı kürtaja kapı aralayan bir hap olan RU-486 ile aynısı değildir.

Aslında, şayet Bebeğiniz gebe olduğunuzda başka bir deyişle döllenmiş bir yumurta rahim duvara yapışmışsa, biraz Büyüme yaparsanız biraz fark yaratmaz.

Önceki incelemelerde, cinsel istikametten aktif ergenlerin % 30’dan çoğu acil kontraseptiflerin kürtaja sebep olduğuna inandıklarını açıkladı.

  • Soru: 18 yaş altındaki şahıslar sabah ertesi hap kullanabilir mi ?
6- Cevap:

Ülkemizde herhangi bir eczane den temin edebilir ve kullanabilmeniz mümkün rastgele zararı ya da yan tesiri yoktur.

  • Soru: Doğum muayene hapları kilo aldırır mı ?
7- Cevap:

Uygulanan incelemeler neticesinde meydana çıkan netice oral kontraseptifler ile kilo alımı arasında bir korelasyon olduğunu ispatlayamamış olsa da, hala her yaştaki bayan arasında süregelen bir inançtır. Özellikle, 2006’da yayınlanan bir gözden geçirme makalesi 44 evvelki deneyi çözümleme etmiş ve kimi katılımcılar çalışmalar müddetince kilo almasına karşın, doğum kontrolünün mesul olduğunu gösteren hiçbir delil bulunamamıştır. Kilo almaya sebep olabilecek bir kontraseptif türü, sıklıkla doğum muayene atımı olarak malum enjekte edilebilir depro medroksiprogesteron asetat (DMPA) ‘dir. Mart 2009’da yayınlanan bir çalışmada, University of Texasincelemecileri, atışı üç senelik bir müddette ortalama 11 kiloluk kilo artışına bağladılar.

  • Soru: Doğum muayene Spirali ergenler için makul mudur ?
8- Cevap:

İntrauterin cihazlar (rahim içi hapları) rahim boynundan takılan ufak nesnelerdir ve 12 seneye kadar gebeliği önlemek için uterusakonur. RİA kullanırken her sabah hap alabilmek mecburiyetinde değilsiniz, hamileliği önlemenin ferah ve uzun vadeli bir yolu olabilir. Modası geçmiş malumat RİA 18 yaşın altındaki bayanlarda pelvik inflamatuar hastalık tehlikesini artırabilir tavsiye etti. Ama 2007 senesi bakımından, ACOG RİA bilhassa de ergenler-bir nüfusa yanında fazlası erişkin güvenilir ve tesirli bir doğum muayene tekniği olduğunu ifade etti.

  • Soru: Douching ile vajinal hijyenikliği güvenilir midir ?
9- Cevap:

Douching ile vajinal temizliğinin ne olduğunu bilmiyorsanız külüstür konularıma bakıp öğrenebilirsiniz. Vajina kendisi kendisini temizleme ve douching gerçekte göre, yarardan defa zarar. Vajinada tespit edilen tabii bakteri temiz ve sıhhatli tutmaya yardım ederve göz kapağı, dengeyi bozabilir ve vajinal enfeksiyonları fallop tüplerine, rahim ve yumurtalıklara yayabilir. Buna ek olarak, süsleme cinsel yolla bulaşan hastalıklara ya da gebeliğe karşı savunma sağlamaz. Sıcak su ve hafif, kokusuz temizlik gereçleri ile derli toplu olarak yıkamak vajinanın dışını temiz bulundurmamıza yardım edecektir. Vajinal mikrop ihtimalini artırabilecek kokulu tamponlar, pedler, tozlar ve spreylerden kaçının.

Yapılan son araştırmalara göre insanlar yaşlandıklarında cinsel ilişkiye çok fazla yönelmeleri olmasa da bu yönelim gerçekleştiğinde çok tutkulu bir ilişki deneyimi yaşanacağını uzmanlar belirtmektedirler. Bu konuda özellikle belli bir cinsel yaşamı olan yaşlı çiftlerin, beklentilerinin neler olduğu da yapılan araştırma da belirtilmese de bu konuda belli bir oranda, süreci düzenli olarak devam ettiren çiftlerin sayıları azımsanmayacak derecede çoktur.

Yaşlandıkça Kalite Düşer Anlayışı Cinsellikte Etkili Değil

Yapılan araştırmaların sonuçlarında özellikle genel bir yargı olan yaşlandıkça kalite düşer algısının da bu konuda kırıldığını söylemek yanlış olmayacaktır. Bu konuda özellikle tutkulu olan bu ilişkilerin çiftler ne kadar yaşlı olursa olsun, aralarındaki bağı kuvvetlendireceği gerçeği ile karşılanması normal bir durum haline gelmiştir.

Yaşlılıkta Cinsel İlişki Devam Etmeli

Bu konuda ortaya çıkan bu araştırma sonuçlarına göre yaş yetmiş iş bitmiş ifadesinin de rafa kalkması gerekmektedir. Çiftler birbirlerini yormadan, bu ilişkiyi yaşayarak, tutkulu bir cinsel ilişki deneyimi yaşamaları kuvvetle muhtemeldir. Bu konuda araştırmalarını sürdüren bilim adamları karşımıza şaşırtıcı sonuçlar ile çıkmaya devam edeceğe benzemektedirler.

label, , , , , , , ,

About the author