Pandemi, hepimizi yıpratan uzun bir süreç oldu ve hala bitmiş değil. Ama cinsel hayata etkileri gerçekten ileride pek çok kaynakta yer bulacak bence. Benim araştırma ve gözlemlerimden, kendi çalışmalarımdan yola çıkarak söyleyebileceğim şey şu; bir grup tüm boş vakitlerini sevişerek doldururken bir grup da yaşadığı maddi ve tinsel problemlerin, yaşadığı yıkımların da bir sonucu olarak cinsel yaşamını ikinci hatta üçüncü plana attı.

Bazıları cinsellikten uzaklaşırken bazılarını etkilememesi veya daha çok birlikteliğin sebebi ne?
Benim dahi şaşırmış olduğum bir şeyi fark ettim; birbirini özleyen çok çift varmış, beklediğimden çok. Yaşamın koşturmacasında cinsel yaşamları oldukça silikleşmiş olan, sohbet etmeye vakit ve heves bulamayan, birbirlerini keşfetmekten vazgeçmiş çok fazla çift varmış. Ve bu çiftler, pandemi de yaşamsal herhangi bir sıkıntı yaşamadıkları sürece birbirleriyle ilgilenir, uğraşır oldular aslına bakarsak. Hasret giderme söz mevzusu oldu diyebiliriz. Gebelik takibini meydana getirdiğim bir hastam, eşine tekrar aşık bulunduğunu çünkü eşi hakkında çok fazla detayı kaçırdığını ama onları şimdi görüp anladığını söylemiş oldu örneğin. Hakikaten sorundan sevişenler de var, kendi sözcükleriyle de bu şekilde ifade ettiklerinden, bunu hiç sakınmadan söyleyebiliyorum. Cinsellikten uzaklaşanlardan söz etmem gerekirse; burası Türkiye, sözü çok da evirip çevirmeye gerek yok. Ekonomik sorunlar ve yaşamsal kaygılar, çiftleri akıl almaz kavgalara ve mesafelere sevk etti.

Pandemi sürecinde size danışan çiftlerde ya da kişilerde en fazlaca görülen sıkıntı ne? (kadınlarda/erkeklerde ve ortak mesele)
Cinsel isteksizlik açık ara en büyük sorun buydu. Azca önce de bahsettiğim benzer biçimde hem kaygı sebebiyle herkes gergindi, aynı zamanda öncelikler mecburen değişti. Bir de hiçbir yaşamsal kaygısı, derdi olmayanlar var; diyeceksiniz ki onlar için cinsellik güllük gülistanlık mıydı? Hayır, pandemi her şeyden önce özgürlükleri kısıtlayan ve bizi belirsizliğin içinde debelenir kılan bir süreç. Dolayısıyla da ruh sağlığımız birden çok yerden darbe aldı. Çok önemli bulduğum başka bir husus daha var; bıktık. Çiftler sürekli yan yana, dip dibe olmak, kendilerine alan bulamamak, sorumluluklarını bu sıkışmışlık hissi içinde yerine getirdikleri için temenni ediyorum ki geçici olan soğumalar yaşadılar. Fakat ümitsiz konuşmaları sevmem, her şey düzelecek ve ağız hazzıyla sevişeceğiz.

Sürecin getirdiği stres, sorunlar bir de aynı evin içinde daha fazla süre geçirmek, birbirini “ev hali” ile görmek cinsel isteksizlik/libido düşüklüğünü beraberinde getirdiyse, bu konum nasıl aşılabilir?
Bu ne olursa olsun doğru bir tespit sadece bu toplumda ev halinin partneri soğutması hadisesi, hanımın kendini salması nedeniyle erkeğin onu artık eskisi şeklinde arzulamaması olarak anlaşılıyor. Eminim bu satırları okuyanlar da buraya kadar rolleri tam da bu şekilde düşünmüşlerdi. Oysa adamın hali de hem fizyolojik hem de ruhsal olarak tam bir “ev hali”. Dolayısıyla karşılıklı olarak o eski çekimi yitirmek, sık rastlanan bir şey. Normale döndürmek içinse kimsenin seks tanrısı, tanrıçası gibi gezinmesi, üstüne beş beden büyük gelen kadınlık erkeklik gömlekleri giymesi gerekmez. Birbirinin hoşuna gidecek giysiler, kokular, yemekler, sohbetler, filmler; hoşluk paydaları artsa işler kolaylaşır diyelim. Fakat durum bunlarla hallolmayacak kadar sert bir hal aldıysa elbette terapi. Mutlaka bir uzmana danışılmalı.

The Telegraph bu süreçteki cinsel isteksizlik için “seks durgunluğu” değerlendirmesi yapmıştı. Siz bu tanıma katılır mısınız?
Güzel bir tanımlama fakat bir taraftan da çılgınlar şeklinde hamile kalınıyor. Biraz değişken bir tablo olduğunu düşünüyorum. Hem bölgesel hem kişisel hem toplumsal hem tesadüfen olarak son derece değişken aynı zamanda.

Covid-19 testi pozitif çıkanlardın sperminde virüs saptandığı belirtilmişti Çin’de. Bu virüs cinsel yolla bulaşır anlamına gelir mi?
Pandemi sürecinde virüsün yayılma ve ortamda yaşama olasılıkları çokça tartışıldı ve geçen zamana rağmen şaşırtıcı neticeler veren araştırmalar çıkıyor ortaya. Ancak virüsün cinsel yolla daha doğrusu sperm vasıtasıyla bulaştığını gören, kanıtlayan bir araştırma yok. Buna rağmen öpüşme yahut oral seksin hastalığı bulaştırmada etkili olduğunu söyleyebiliriz.

İngiliz Cinsel sağlık Vakfı süreçte “güvenli seks” için “maske takın, öpüşmeyin, yüz yüze olamayacağınız pozisyonları tercih edin” şeklinde bir dizi öneride bulunmuştu. Bu mevzuda siz ne dersiniz?
Soluma yöntemiyle bulaşan bir virüsün seks esnasında bulaşmasını engellemek için elbet doğru öneriler bunlar. Fakat esasen olumlu olma şüphesi taşıyan kişi, belirtilen süre zarfında, her ihtimale karşı partnerinden uzak durmalı. İnsanların bu direktiflerden de sıkılmış olduğunu tahmin ediyorum artık. Up uzun bir süredir virüsle beraber yaşıyoruz ve kaygıdan çıldırma noktasına gelen bir sürü insan var. Gövde sağlığımız kadar önemli olan bir şey var ise o da ruh sağlığıdır. Onu da koruyalım isterim elden geldiğince.

“Covid bebekleri” patlaması bekliyor musunuz?
Bence özellikle yabancı ünlüler bazında bu patlama yaşandı. Bizde de artış bulunduğunu tahmin ediyorum ama patlama olmadığını var sayıyorum. Ekonomik belirsizliği de derinden hissettiğimiz için kim bilir.

Bu süreçte gebe kalanlarla normal zamandan farklı neler yaşanıyor? Endişe düzeyleri vs.
Normal olarak çok daha kaygı dolu bir süreç oldu. Mesela izole kalma konusunda çok zorlanıldıysa, eşlerden biri sürekli dışarıda olmak zorundaysa ya da görece sorunlu, riskli bir gebelik söz konusuysa işler zorlaşıyor. Hem hastaneye, doktora her zaman gelmek istemiyor gebe ki normali de. Hem de her şeyden korkar olduğundan en çok doktoruna yakın olmak ve riski minimumda tutmak istiyor. Dolayısıyla da dualarla, telkinlerle geçen gebelik takiplerimiz vardı. Online görüşmeleri de epey artırdık. Teknolojiden çokça faydalanmış olduğum bir dönem oldu benim için de, diğer hepimiz şeklinde.

Pandemide rutin kontroller, acil olmayan ameliyatlar vs ertelendi. Sizin alanınızda konum nasıl?
Vakaların kontrol edilemez hale geldiği, yoğun bakım ünitelerinin ihtiyaca yanıt vermekte zorlandığı virajlarda kliniğimizi kapalı tuttuk. Sağlık sektörünün tamamı bu durumdaydı bana kalırsa. Fakat düzenli sürmesi gereken tedavileri alanlar için çok can sıkıcı zamanlar yaşandı ve bu beni üzdü. Kemoterapiler, diyalizler aksadı ve en zoru bence buydu. Hepimiz, gebelik takibini, yaşam tehdidi olmadığı sürece, her şekilde yapmanın bir yolunu buluruz ve bulduk.

Bu süreçte özellikle Vajinismus, cinsel isteksizlik gibi şikayetleri olanların tedavilerinde fazladan zorluklar yaşıyor musunuz? (psikolojik olarak)

Terapilerde sarılamıyoruz. Ciddiyim. Vajinismusun da cinsel isteksizliğin de altından öyle derin yaralar çıkıyor ki genelde, ağlamalı sarılmalı seanslarımız asla azımsanamaz. Ve pandemide hem online görüşmelerimiz çok arttı hem de yüz yüze yaptıklarımızda mesafeli olmamız gerekti. Bu yorucuydu.

Covid geçirdikten sonrasında cinsel hayatta bir farklılık oluyor mu kişilerde? İsteksizlik veya tam tersi şeklinde…
Covidin geçici de olsa uzayan negatif etkilerinde bunlar da var ama belirgin bir başlık olarak açamayız ve bence virüsü ötekilerden ayıran en önemli şeylerden biri de herkesi bambaşka biçimlerde etkilemesi oldu. Örneğin birinde libido yükseltirken birinde tamamen yok etmiş olabilir. Ancak ölçümlenen ve kayıtlara genellenerek geçebilecek kabul görmüş çok yazı yok maalesef.

Niçin bu mesleği seçtin, seçiminde ne etkili oldu?
İnsanlara gerçekten faydamın dokunacağı, bunu iliklerime kadar hissedebileceğim bir meslek yatıyordu hep gönlümde. Fakat en önemlisi hanımı baz alan, hanıma dair gelişime katkıda bulunabileceğim bir alan açmak istiyordum kendime.

Bugüne dek yaşamış olduğun en sıra dışı olay/olay neydi?
O kadar çok ve o kadar uçsuz bucaksız bir şaşkınlık denizi ki bu; birini desem diğerinin hatırı kalır. Ama sevgilisinin bekaretini bozmuş olduğu için iğne ve iplikle dikmeye, eski haline getirmeye çalışan adam diyebilirim. Ve hayır işkence olsun diye yapmıyor bunu, gerçekten bunun doğru olabileceğine inanıyor.

Doğum gerçekleşip, bir bebeği eline almış olduğunda ne hissediyorsun?
Dünyalar benim oluyor çünkü gerçekten dünyada mucize diye şahit olabileceğim yegane şey o diye düşünüyorum. Ve bir duygu, seneler içinde kendinden nasıl olur da aslabir şey kaybetmez, inanılır benzer biçimde değil. Yüzlerce defa doğurtup iki defa de anne olduğum biçimde üstelik.

Tempon çok yoğun, işten başını kaldırdığında ruhunu ve bedenini nasıl dinlendiriyorsun? Nasıl rahatlıyorsun?
Çok okuyorum ve ailemle vakit geçiriyorum. Çok minik yaşlarından beri çocuklarımla rutinlerim hiç bozulmadı. Aksamalar elbette oldu ama hep bir yerden yine yakaladım. Geniş aile ilişkilerimiz de hem sevgiye hem saygıya aynı zamanda bilgiye dayalıdır. Bizden önceki nesillerin sohbeti başka bir vizyon katmıştır bana hep. Geçmiş deneyimleri bugünle ve gelecekle ilişkilendirme anlamında beyin jimnastiği diyebilirim buna. İyi bir şarkı dinlerim bitkin olduğum aniden, bir şiir okurum, çocuklarımı görüntülü ararım, babamın sesini duyarım ya da tavana bakarım. Daha iyi bir rahatlama yöntemi bilen varsa söylesin. Ne olursa olsun Gökçen’i önemser ve severim bir de. O benim en yakın dostum.