Prostatit çoğu zaman 30-50 yaş arasındaki erkeklerde ortaya çıkar. Anüs ile testis torbaları arasında kalan bölgede göbek altında penis kökünde yerleşen ağrıdan yakınıyorsanız prostatit olabilirsiniz.Çok zahmetli olabilen sık idrara çıkma, idrar yaparken yanma ve/veya ejakülasyon (boşalma)esnasında/hemen sonra hastalık duyulması şeklinde emareler ortaya çıkabilir.
Prostatit, prostatın bakteriyel bir enfeksiyonu olarak değerlendirilmesine rağmen,(eğer varsa) inflamasyon daha çoğunlukla kendiliğinden meydana gelir.

Prostatitte oluşan şikayetler nelerdir?

1. Titreme ve ateş
2. Ağrı – bel ağrısı (seksten sonra özellikle kuvvetli ağrı meydana gelir) – testis torbası ile rektum içinde ağrı – peniste ağrı -prostat ağrısı (alt batında ve testis torbası ile anüs içinde hissedilir) – testislerde ağrı – rektumda ağrı – uylukların iç kısmında ağrı
3. İdrar yaparken ağrı/zorlanma
4. Sık idrara çıkma

Risk Faktörleri

Uzun süreli sondalı kaldıysanız veya çoğunlukla idrar yolu enfeksiyonu oluyor, idrar yolu enfeksiyonu da tedavisiz kalıyor veya partnerinizde uzun devam eden vaginal enfeksiyon var ise artmış prostatit riski altındasınız demektir.

Tedavisi nasıldır?

Şikayetlerin sebebi bakteriyel enfeksiyon ise, bir antibiyotik kürü uygulanacaktır. Bu ilaçları 6-8 hafta gibi uzun süreler kullanmanız gerekebilir ve tedaviyi tamamlamanız büyük önem taşır. Yapılabilecek prostat masajı da faydalı olabilmektedir. Prostatit oldukça zahmetli bir hastalık olabilmesine rağmen, yaşamı tehdit etmez zaman zaman geri dönebilir, fakat genellikle semptomlar etkili bir halde yatıştırılabilir. Bu konuda katkınız doktorunuzun önerilerini yürütmek olmalıdır.

Niçin daha çok genç erkeklerde meydana geliyor?

Prostat kuşkusuz vücudun enfeksiyona en eğimli organlarından biridir ve bu konudaki bir kuram, idrar yapma esnasında idrarın prostata geri kaçmasının nflamatuvar bir yanıt oluşturduğunu ileri sürmektedir.

Semptomlar tedavi ile geçtikten sonrasında tekrar meydana gelme olasılığı nedir?

Ne yazık ki fazlaca yüksektir, çünkü prostatit nüksetmeye çok eğimli bir hastalıktır.

Prostatodini nedir?

Bazı erkekler prostatite benzer emarelere sahiptir. Bu duruma prostatodini denir. Genital bölge ağrıları vardır ve bu vaziyet prostatiti taklit eder. Stres altındayken mesane ve üretrayı destekleyen kasları gevşetemezsiniz. Bu kuram prostatodinili bir çok erkeğin tip A kişilik olarak adlandırılan sert görünümlü ve gerilmiş olmalarını açıklar. Prostatodini atletlerde, bisiklet sürücülerinde,ağır kaldıranlarda ve kamyon sürücülerinde sık görülür.

Prostatit kanser riskini artırır mı?

Akut veya kronik prostatitin kanser riskini artırmasına dair herhangi bir bulgu yoktur. Prostatit PSA düzeyini artırabilir. Bu şekilde bir durumda tedavi sonrası PSA düzeyi tekrarlanması önerilir.

Cinsel ilişki sırasında partnerime enfeksiyon bulaştırır mıyım?

Prostatitin kendisi cinsel ilişki sebebiyle oluşabilir ama bu yolla bulaşmaz fakat çoğunlukla ilişki sonrası eşte yanma ve idrar şikayetleri oluşabilir.

Prostatit kısırlığa yol açar mı?

Olabilir. Bu hastalık cinsel ilişki esnasında ejakulatın yeterli akımını engelleyebilir. Dolayısıyla fertiite oranını azaltabilir. Bazı çalışmalarda prostatitin sperm kalitesinde azalmaya neden olduğu gösterilmiştir.

Tedavide cerrahinin yeri var mıdır?

Hastalık kısırlığa yol açıyor ve şiddetli bir halde seyrediyorsa yada ilaçlara yanıt alınamıyorsa cerrahi önerilebilir.

Bitkisel tedaviler semptomları düzeltebilir mi?

Çalışmalar prostatit tedavisinde bitkisel tedavinin faydalı olabileceğini göstermiştir. Ancak bu popüler bitkisel tedavilerin prostatiti iyileştirdiğine dair kesin bulgu yoktur.