Vajina daraltma (vajinoplasti) genişlemiş vajinal kanalın dış genital bölgeye komşu kısmının cerrahi olarak sıkılaştırılması işlemine denir.

Vajina daraltma ameliyatı halk içinde vajina sıkılaştırma, vajina gençleştirme ya da yenileme şeklinde anlatılır.

Vajina Daraltma (Vajinoplasti) Nasıl Yapılır?
Vajina genişleyip esneyebilen bir yapıdır. Vajinanın içinde dairesel ve uzunlamasına yerleşim gösteren ruga kıvrımlar bulunur. Vajina bu kıvrımlı yapı sayesinde hem genişler bununla birlikte uzar. Bu kıvrımlı yapı ek olarak cinsel ilişki sırasında haz alınmasına da katkı sağlar.

Vajina daraltma ameliyatına başlamadan önce cerrahi uygulanacak alana lokal uyuşturucu bir madde enjekte edilir. Vajinal kanalın boyu ortalama 8-10 cm’dir. Vajina daraltma ameliyatı vajinal kanalın dış yarıda 4-5 cm’lik kısmına uygulanır. Vajina arka duvarına perineyi de içine alan elmas şeklinde bir kesi yapılır. Bu doku altındaki fasya denilen zar benzeri yapıdan ayrılarak çıkartılır. Altta iki taraflı levator adı verilen kaslar vardır. Bunlar birbirine dikiş ile yaklaştırılır. Kesilen doku uçları birleştirilerek cerrahi onarım tamamlanır.

Vajina daraltma Antalya ilinde yapılabilen ve ortalama 30-45 dk devam eden bir operasyondur. Vajina daraltma ameliyatı ile beraber kızlık zarı dikimi, labioplasti yahut kliteroplasti ameliyatları da yapılabilir. Bu işlemler yapılacaksa operasyon süresi 15-30 dk uzayabilir. Vajina daraltma ameliyatında hasta genel anestezi aldıysa ertesi gün, lokal anestezi yapıldıysa 4-5 saat istirahat sonrası taburcu edilir.

Vajina Genişlemesi
Vajina her bayanda aynı uzunluk ve genişlikte değildir. İçerdiği kas hacmi ve yapısı kişisel farklılıklar gösterir. Vajina yaşlanma, doğum ve yapısal nedenlerle zaman içinde genişler. Genişlemenin derecesine bakılırsa cinsel ilişkide haz alamama, ilişki sırasında ses çıkması, sık enfeksiyon geçirme gibi çeşitli şikayetler ortaya çıkar.

Vajina genişlemesi çoğu zaman iki ve üzeri doğum yapmış bayanlarda görülür. Kimi zaman yaşla birlikte yapısal nedenlerle vajina genişler. Vajina çevresinde pelvik kas grupları vardır. Yaşla beraber vajina ve çevresindeki kas gruplarında zayıflama meydana gelir. Zamanla vajina sıkılığını kaybeder. Vajinal kanal genişler.

Vajina Daraltma
Kegel Egzersizleri İle Vajinal Sıkılaştırma
Kegel egzersizleri pelvik taban kaslarını güçlendirmek için yapılan bir uygulamadır. Kegel egzersizleri içinde en sık yapılanı idrar yapma sırasında idrarı tutup bırakmaktır. Bu egzersiz vajina çevresindeki kaslarda kasılmaya ve güçlenmeye neden olur. Bu da vajinanın sıkılığını korumasını sağlar. Ancak çok doğum yapanlarda vajina genişlemesi Kegel egzersizlerine rağmen görülebilir.

Vücudumuzda ki diğer kaslar şeklinde vajinayı çevreleyen pelvik taban kasları zamanla zayıflar. Sıkılığını yitirir. Pelvik taban kaslarının sıkılığını koruması için Kegel egzersizleri faydalı olmaktadır.

Kegel egzersizleri sadece vajinal genişlenmeyi değil idrar kaçırma problemi şeklinde problemleri de önler.

Vajina daraltma egzersizleri içinde en faydalı olanı Kegel egzersizleridir. Kegel egzersizleri küçük tuvalet esnasında idrar yaparken 3-5 kere idrarın tutulup bırakılması şeklinde yapılır. Bu egzersiz pelvik taban kaslarını kuvvetlendirir. Tuvalet bittikten sonrasında bu egzersizlerin birkaç defa daha tekrarlanması kasları iyice kuvvetlendirecektir.

Bir öteki egzersiz şeklide istemli olarak vajinal kasların birkaç saniye kasılı tutup gevşetilmesidir. Bu şekilde 10-15 defa bu hareketi tekrarlamak vajinal kasları kuvvetlendirir. Bu egzersizlerin günde 2-3 kere uygulanması önerilir.

Vajina içine parmak yerleştirip vajinal kasların sıkılması ile de vajina daraltma egzersizleri yapılabilir. Tek ya da iki parmak kullanımı ile bu egzersizler uygulanır. Aynı istemi vajinal kasılma içeride penis varken de yapılabilir. Vajina daraltma egzersizlerinden fayda görmek için düzenli olarak 6 ay süresince yürütmek gerekir. Egzersizlerin etkisi 1,5-2 ay içinde kendini gösterir.

Vajinoplasti Kimlere Yapılır?
Vajina daraltma estetiği ameliyatı Antalya’da 18 yaş üzeri vajina genişlemesine bağlı şikayetleri olan kadınlara yapılır. Vajina genişlemesi hormonal bozukluklar, yaşla beraber, yapısal kaynaklı, çok doğuma bağlı ve iri bebek doğumu sonrası gelişebilir.

Vajinal genişlemenin derecesine nazaran ameliyatın şekli planlanır. Hafif genişlemelerde Kegel egzersizleri, biraz daha üzerinde ise lazerle vajina daraltma, daha belirgin genişlemelerde ise cerrahi vajina daraltma uygulanır.

Vajina Genişlemesi belirtileri
Vajina genişlemesi vajina çapının artışına nazaran çeşitli emare ve bulgularla ortaya çıkar. Bunlar;

İlişki sırasında vajinanın penisi kavrayamaması,
Cinsel hazda azalma,
İlişki esnasında istenmeyen seslerin duyulması,
Genişlemeye bağlı sık vajinal enfeksiyonlar.
Genişlemiş bir vajina ilişki sırasında kafi sıkılığa ulaşamadığı için penisi tam kavrayamaz. Vajina genişlemesi vajinanın içinde sürtünmenin azalmasına yol açar. Bu da ilişki sırasında karşılıklı alınan hazzın azalmasına neden olur. Bir diğer problemde vajina genişlemesi olan bir bayanda ilişki esnasında vajina içine hava girmesine bağlı istenmeyen kötü seslerin oluşmasıdır. Bu sesler ilişki sırasında konsantrasyonu bozar ve orgazmı olumsuz yönde etkisinde bırakır.

Vajina genişlemesi olan kişilerde vajina içindeki normal mukozal sekresyonların dışarı atılımı bozulur. Bu da sekresyon ve salgıların vajina içinde birikmesine neden olur. Vajina içinde biriken bu salgı ve sekresyonlar normal vajinal floranın bozulmasına ve vajinal enfeksiyon gelişmesine neden olur.

Vajina Daraltma Cinsel Hazzı Artırır!
Vajina daraltma ameliyatları ve uygulamaları son yıllarda alınan pozitif neticelar neticesinde fazlaca popüler hale gelmiştir. Meydana getirilen bazı gözlemler genital estetik operasyonları yaptıranların bu ameliyat hakkında medya yahut web üzerinden önceden bilgi aldıklarını göstermiştir. Vajinanın sıkı ve güzel duyu olması hanımın cinsel yaşamındaki özgüveni ile pozitif korelasyon göstermektedir. Genital memnuniyetsizlik cinsel aktivitenin azalması, cinsel isteksizlik ve cinsel stres artışı ile ilişkidir. Bu konum kişide depresyona kadar giden psikolojik sorunlara neden olabilir.

Vajina Daraltma Süresi Ne Kadar?
Vajina daraltma ameliyatı yaklaşık 30-45 dk kadar süre gelir. Sadece vajina daraltma ile beraber labioplasti, kliteroplasti, kızlık zarı dikimi yahut öteki cerrahi operasyonlar yapılacaksa işlem süresi 30 dk uzayabilir. Genel anestezi alan kadınlarda taburculuk ertesi gün yapılır. İşlem lokal anestezi altında yapıldı ise 3-4 saat istirahat ve bekleme sonrası aynı gün taburculuk mümkündür.

Vajina Daraltma Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler
Vajina estetiği sonrası genital bölgenin nemli kalmamasına özen gösterilmelidir.
Genital temizliği önden arkaya ılık su ile yapılmalıdır.
Doktorun verdiği ilaçlar zamanında alınmalıdır.
Banyo ayaktan duş şeklinde olmalıdır.
1-2 ay küvet, havuz, deniz kullanılmamalıdır.
Vajina içine özel bir pansuman yoktur.
Vajinal duştan kaçınılmalıdır.
Tuvalete çıkmada sakınca bulunmaz.
Büyük tuvalet sırasında ani ve güçlü ıkınmamaya dikkat edilmelidir.
Dikişleri korumak için güçlü öksürme ve hapşırmalardan kaçınılmalıdır.
Vajina Daraltma Yapıldığı Belli Olur mu?
Vajina daraltma ameliyatı vajinanın dış kısmına uygulanan bir operasyondur. Vajina dışarıdan bakmakla görülmez. O nedenle vajina daraltma ameliyatı geçiren birinin iyileşme dönemi sonrası dışarıdan bakmakla bu cerrahi operasyonu yaptırdığı anlaşılmaz.

Radyofrekans (RF) Vajina Daraltma Nedir?
Radyofrekans (RF) cihazları ısı üreten odaklanmış elektromanyetik dalgaların dokuya uygulanması prensibi ile çalışır. Selülit, ciltte gevşeklik ve yağ doku hacminin azaltılması benzer biçimde bir takım estetik işlemde yaygın olarak kullanılmıştır. Üretilen RF cihazlarından bir kısmı günümüzde vajina daraltma için de uygulanmaktadır.

RF cihazı ile vajina daraltma için anestezi uygulaması gerekmez. İşlem 15-30 dk sürebilir. İşlem esnasında tolere edilebilen bir ısı hissi doğar. Kişi RF ile vajina daraltma sonrası normal cinsel aktivitesine dönebilir. RF cihazları ile iç dudaklardaki cilt kırışıklıklarını da sıkılaştırılabilir. RF ile vajina daraltma vajinal duvardaki kollajeni yine şekillendirmek ve gevşemiş dokuyu eski sıkılığına yakın hale getirmeye olanak sunar.

Lazerle Vajina Daraltma Nedir?
Lazer ışını kullanılarak vajinanın sıkılaştırılmasına lazerle vajina daraltma denir. İşlem lazerin yeni bağ doku oluşumunu tetiklemesi prensibine dayanır. Lazer ışınını vajina içine tatbik eden bir aygıt kullanılır. Lazer ışını vajina duvarındaki bağ doku oluşumunu uyarmaz.

Bağ dokusu artışının dokular üzerinde sıkılaştırıcı etkisi bulunmaktadır. Lazer ışınının doku üzerindeki bir diğer etkisi de kanlanma artışı sağlamasıdır. Böylece vajinal dokunun kendini yenilemesi daha hızlı olmaktadır. Lazerin bu özellikleri menopoz döneminde vajinal kuruluğun giderilmesi amacı ile de kullanılır. Lazer ışınının doku üzerindeki ihtarcı etkisi 1,5-2 ay kadar devam eder.

Lazerle Vajina Daraltma Kimlere Yapılır?
Antalya’da lazerle vajina daraltma her insana uygulanmaz. Bir tek vajina genişlemesi lazer için uygun olan hastalara yapılır. Bu işlemden yarar görmeyecek hastalarda kullanılmaz. Cerrahi sıkılaştırmanın gereksiz olduğu hafif düzeydeki vajina genişlemelerine lazerle vajina daraltma uygulanabilir. Seans sayısı vajinal genişlemenin derecesine göre doktor tarafınca belirlenir.

Lazerle vajina daraltma vajinal sıkılaşma yanında idrar kaçırma problemi, vajinal kuruluk ve buna bağlı ilişki sırasında ağrı yaşayan kadınlara da uygulanabilir.

Lazerle Vajina Daraltma 
Antalya lazerle vajina daraltma fiyatları tabip seçimi, kullanılan aygıt ve uygulanan seans sayısına göre farklılık gösterir. Lazer ışını vajina dokusundaki bağ doku oluşumunu uyarır. Vajina duvarındaki bağ doku artışı vajinanın daha elastik ve sıkı olmasına niçin olur. Lazerle ile beraber Kegel egzersizleri de yapılarak sıkılığını geri kazanmış bir vajina kanalı elde etmek mümkündür.

Lazerle vajina daraltma işlemi 20 dk civarında sürer. Lazerle vajina daraltma çoğu zaman bir ya da birkaç seans şeklinde yapılır. Lazer süresi ve seans sayısı vajinal genişlemenin derecesine göre doktor tarafından belirlenir. Lazerle vajina daraltma cerrahi bir operasyon olmadığından düşük riskli bir işlemdir.

Lazerle Vajina Estetiği Zararlı Mı?
Vajinada lazer ışını kullanmak yeni bir uygulama değildir. Vajinada lazer kullanımının menopoz sonrası vajinal kuruluk ve ağrı semptomlarına iyi geldiği gösterilmiştir. Bu tür araştırmaların ışığında birçok doktor menopoz sonrası vajinal kuruluğun giderilmesinde lazer uygulamalarını kullanmaktadır. Lazerle vajina daraltma vajinal bağ doku oluşumunu uyararak vajinanın sıkılaşmasına olanak sunmaktadır. Bu uygulama vajina genişlemesi olan kadınlarda doktor önerisi ile yapılabilir.

CO2 Lazerle Vajina Daraltma Nedir?
Kızılötesi CO2 lazer hedef dokuda su moleküllerini uyarıp buharlaştırarak termal ısı oluşturur. Oluşan bu termal ısı bağ dokuda inflamatuar yol üzerinden yenilenme sağlar. Kollajen yapımı uyarılır. CO2 lazerin belirli bir penetrasyon derinliği vardır. Tesirini epitel genişliğinde artış, vaskülarite artışı, fibroblast aktivitesinde artma şeklinde göstererek kollajen yapımını ve protein sentezini ihtarr.

Vajina Daraltma Sonrası İyileşme Periyodu

Vajina daraltma ameliyatı sonrası iyileşme ortalama 6-8 haftalık bir sürede büyük oranda sağlanır. Vajina daraltma ameliyatında kendiliğinden eriyebilen dikişler kullanılır. Dikişlerin erimesi genellikle bir iki hafta sürer. Hemen sonra dikiş aldırma benzer biçimde bir işleme gerek duyulmaz.

Vajina daraltma ameliyatı sonrası iyileşme sürecini olumsuz yönde etkileten faktörler;

Sigara-alkol kullanımı,
Kötü beslenme,
Genital bölge temizliğinin iyi yapılmaması,
Sık vajinal enfeksiyon geçirmek,
Genital bölgenin nemli kalması,
Vajinal florayı bozan antibiyotiklerin kullanımı.

Vajina Daraltma Riskleri
Vajina daraltma ameliyatı düşük riskleri olan bir ameliyattır. Ancak her cerrahi operasyonda olduğu benzer biçimde bazı riskleri bulunmaktadır. Bunlar;

Kanama (doku içi ya da vajinal),
Akıntı,
Enfeksiyon,
Dikişlerde açılma,
Komşu organ ve doku yaralanması.
Doktor önerilerine uyulduğu ve genital bölge temizliğinin güzel yapıldığı durumlarda ameliyat sonrası komplikasyonlar çok nadir görülür.

Vajina Daraltma Sonrası Cinsel İlişki
Vajina daraltma ameliyatı sonrası iyileşme ortalama 6-8 haftada tamamlanır. Bu süre içinde ilişkiye girilmesi önerilmez. Hemen sonra vajinal sıkılık kazanılmış olacağından ilişkiye girilebilir. Sıkı bir vajina ilişki sırasında penisi daha iyi kavrayarak sürtünmeyi artırır. Bu da cinsel haz artışına neden olur.

Vajina yeniden Genişler Mi?
Vajina daraltma ameliyatından sonrasında doğum olursa vajina yeniden genişleyebilir. Sadece normal doğum olmadığı müddetçe yeniden genişleme olması beklenmez. Sigara kullanımı, kronik hastalıklar, kötü beslenme ve stresli yaşam vajinal sıkılığın azalmasına neden olur.

Dikişler Ne zaman Alınır?
Vajina daraltma ameliyatında kendiliğinden eriyen dikişler kullanıldığı için operasyon sonrası dikişlerin alınmasına gerek kalmamıştır. Dikişler genellikle birkaç hafta içinde erir. Vajina daraltma sonrası doku iyileşmesinin sağlıklı olabilmesi için genital bölge temizlik kurallarına ve beslenmeye dikkat edilmelidir.

Vajina Daraltma Sonrası İz Kalır Mı?
Vajina daraltma ameliyatı sonrasında herhangi bir komplikasyon gelişmedi ise iz kalmaz. Sadece bazı bayanlarda doku iyileşmesi aşırı şekilde olabilir. Kanama ya da enfeksiyonlara bağlı dikişler açılırsa iz kalabilir. Tecrübeli ellerde meydana getirilen bir vajina daraltma ameliyatında bu istenmeyen durumlar oldukça nadir görülmektedir.

Vajina Daraltma Sonrası Kanama
Vajina daraltma ameliyatı sonrası lekelenme tarzında kanama olabilir. Bu tarz minik kanamalar 7-10 gün sürer. Ancak kanama miktarının fazla olması, birlikte ek sıkıntıların bulunması yahut kanama süresinin uzun olması durumunda doktor kontrolü gerekir.

Vajina daraltma ameliyatı daha sonra erken dönemdeki vajinal kanamaların en sık sebebi genellikle dikiş açılmasıdır. Dikiş açılması genellikle kişinin ameliyat sonrası istirahat etmemesi ve hareketli olmasından doğar. Vajina ve perine bölgesinde şişlik görülmesi kanamanın doku içine doğru olabileceğini düşündürür. Bu tür kanamalara hematom adı verilir. Hematom kendi kendini sınırlasa da büyük boyutta olması durumunda müdahale gerekir.

Vajina Daraltma Ameliyatı Ağrılı Mı?
Vajina daraltma ameliyatı ağrılı bir cerrahi operasyon değildir. Vajina daraltma ameliyatı Antalya’da lokal yahut sedasyon anestezisi kullanılarak yapılır. Ameliyat daha sonra ise olabilecek sızlama seçimindeki ağrılar için doktorunuz ağrı kesici ilaçlar verecektir.

Vajina daraltma ameliyatı sonrası dayanılmaz ağrı, akıntı, kanama şeklinde bulgular tabip denetimi gerektirir. İstenmeyen durumlar açısından erken müdahale etmek iyileşme süresini kısaltacaktır.